„50 odstínů šedi“

Pro rok 2021 zvolila společnost Pantone Color Institut kombinaci dvou barev, a sice šedé (Ultimate Gray) a zářivě žluté (Illuminating).

Kombinace šedé a žluté vyjadřuje současně hřejivost a optimismus, má být příběhem, který v nás vzbuzuje příjemné pocity a dává naději do budoucna. A právě víra v to, že bude lépe a že jdeme správným směrem, je základem našeho bytí.

Než se rozhodneme, že chceme mít byt podle posledních trendů, pojďme se podívat na to, jak se chovají tyto dvě barvy v interieru:

ŽLUTÁ je barva slunce, barva jara, pampelišek, narcisů, tulipánů, asociuje nový život. Má velmi pozitivní vliv na psychiku člověka, navozuje pocit radosti a tepla. Žlutá barva urychluje metabolismus, povzbuzuje nervový systém a má pro tělo čistící účinky.

Přesto, že je žlutá barva pozitivní, není vhodná jako základní barva pro kompozici interieru. Na velkých plochách vyvolává únavu, evokuje pocity frustrace. Pokud ji umístíte na stěnu za počítač, zhoršuje vidění. Vhodná je ale jako doplňková barva na drobné detaily, jako jsou polštářky, deky, květináče, výklenky, židle atd. Výborně nám poslouží v tmavém prostoru na jedné stěně, odráží totiž světlo a místnost opticky zvětší a prosvětlí. Žlutá barva je k dispozici v mnoha odstínech. Introvertní lidé by do interieru měli volit spíše jemnější tony.

Žlutá barva se v interieru výborně snáší s bílou, černou a šedou.

 

ŠEDÁ je barva neutrální, která nevyvolává žádné výrazné emoce. Pro někoho může být spojována s pocity smutku, nudy, nejistoty, chudoby. Pro někoho zase je to barva elegance, luxusu, vznešenosti a stylu a to zejména díky její flexibilitě. Šedá barva se nikdy neokouká a nikdy nevyjde z módy.

Šedá barva je královnou neutrálních barev a právem patří mezi základní barvy barevného schématu interieru. Můžeme k ní přidat jakoukoliv jinou barvu a pokaždé dostane interier jinou atmosféru. Velice dobře se snáší v interieru se dřevem. Ve své základní podobě vyvolává pocit klidu a proto není vhodná do místností, které vyžadují kreativitu a aktivitu jako jsou pracovny, dětské pokoje.

Oblíbenost šedé barvy roste i vlivem stoupajícího zájmu o skandinávský styl interieru.

S ohledem na stoupající zájem o kuchyně v šedé barvě jsme rozšířili nabídku odstínů od úplně světlé (light grey) až po hodně tmavé (grafit grey). V portfoliu barev máme i dekor betonu ve dvou odstínech. Každý si najde tu, která je mu nejvíce příjemná. V provedení lak lze volit ještě mezi lesklou a matnou variantou. S vhodnou kombinací vám rádi poradíme.

Přijďte si vybrat, rádi se vám budeme věnovat v našem studiu!