ÚDRŽBA KUCHYŇSKÉ LINKY

 

Při výběru kuchyňské linky si zvolíte i typ provedení. Jak konkrétní materiály udržovat v čistotě a na co si dát pozor?

Korpusy (interier skříněk) čistěte\ běžnými čistícími prostředky pro domácnost, které neobsahují abrazivní částice. Použijte čistý hadřík, měkkou houbičku nebo jemný kartáček. Čistou vodou odstraňte všechen čistící prostředek a do sucha vysušte sací utěrkou. Nepoužívejte žádné odírající prostředky, bělící čističe nebo kyseliny či soli. Není vhodné ani použití parních přístrojů .

Dvířka pak můžete zvolit v provedení lamino, folie, lak, akrylát nebo dýha. 

CREATIVE LAMINO – nečistoty odstraňte teplou mýdlovou vodou, použijte jemnou houbičku. Po vyčištění opláchněte čistou vodou a osušte suchým hadříkem. Použité čistící prostředky nesmí obsahovat hořlavé látky, silné alkálie, ochranné látky na bázi polymerní disperze a vosk. Nepoužívejte pasty a prostředky na dřevo, mohou způsobit odření. 

FOLIE – foliovaná dvířka mohou být v provedení lesk, mat nebo supermat. Nevystavujte je vysokým teplotám . 

  •  lesk  – foliovaná dvířka ve vysokém lesku jsou opatřena PE ochrannou folií proti poškození při montáži. Tuto ochrannou folii odstraňte z dvířek až po úplné montáži. Po stažení folie je povrch velmi citlivý na poškození, protože není ještě vytvrdnutý. První čištění můžete provést až za 24 hodin. Případné nečistoty odstraňte teplým, silně zředěným mýdlovým roztokem, pomocí měkké houbičky nebo hadříku. Zbytky čistícího prostředku opláchněte čistou vodou a hadříkem vysušte do sucha. Nepoužívejte utěrky z mikrovláken, protože mají v sobě brusná mikrovlákna, která mohou povrch trvale zmatnit.
  • mat a supermat – stejně jako u lesklých povrchů nečistoty odstraňte teplou mýdlovou vodou jemným hadříkem nebo houbičkou bez abrazivních složek. Povrch omyjte čistou vodou a osušte savou utěrkou. Čistící prostředky by neměly obsahovat hořlavé látky, silné alkálie, ochranné látky na bázi polymerní disperze a vosk. Nepoužívejte pasty  a prostředky pečující o dřevo, mohou způsobit vydření. Povrch čistěte krátce bez použití síly, hrozí změna stupně matu, obzvláště na exponovaných místech. Vyhněte se použití koncentrovaného alkoholu, metylalkoholu a isoproplakalkoholu. Po odstranění ochranné folie u supermatu okamžitě vyčistěte povrch dvířek jemným hadříkem za použití lehce mýdlové vody (max. 1% mýdla). Vyhněte se čistícím prostředkům na bázi alkoholu a brusiva)

LAK – na lakovaná dvířka používejte vždy jemný hadřík, omývejte neutrálními přípravky (mýdlová voda nebo ředěné saponáty), nepoužívejte práškové čistící prostředky, prostředky s obsahem alkoholu, kyseliny nebo žíravin. Při čištění nevyvíjejte tlak, aby nedošlo k porušení laku. Upozorňujeme, že sluneční záření může mít vliv na změnu barvy. 

  • vysoký lesk / lesk – ošetřujte mikroutěrkou, navlhčenou mýdlovým roztokem, eventuálně s malým množstvím saponátu s neutrálním PH. Poté setřete suchým hadříkem. Zásadně nečistit prostředky obsahující rozpouštědla (alkohol). 
  • mat, evermat, sense – čistěte stejným způsobem jako lesklá dvířka. Při čištění matných povrchů otírejte plochu bez velkého tlaku na mikroutěrku, aby nedošlo k proleštění plochy. Vyleštění plochy je pak nevratné. Nepoužívejte prostředky, obsahující abraziva. Vyčleňte si utěrky, které budete na čištění lakovaných dvířek používat a udržujte je trvale v čistotě.  Nepoužívejte běžné úklidové hadry a houbičky na nádobí.

AKRYLÁT – povrch akrylátových dvířek je obzvláště citlivý po odstranění ochranné folie. To proto, že tento povrch je sám o sobě hydroskopický (má schopnost pohlcovat vlhkost). Pohlcování vzdušné vlhkosti je nutné k dosažení konečné tvrdosti akrylátu. Toto tvrdnutí může trvat jeden týden, proto první čištění provádějte po uplynutí doby tvrdnutí. 

  • lesk – nepoužívejte čistící přípravky, obsahující alkohol (je často obsažen v čistících prostředcích na sklo!), brusné a jinak drsné materiály. k čištění používejte antistatické přípravky, které zabraňují vytvoření antistatického výboje. K údržbě povrchu doporučujeme používat náš leštící přípravek Ultra Gloss Superpolish (dodává se v sadě s houbičkou na nanášení a hadříkem z mikrovlákna). Před leštěním povrh omyjte mýdlovým roztokem (bavlněnou tkaninou) a pečlivě osušte. potom přípravek naneste houbičkou (nebo bavlněnou tkaninou) rovnoměrně na celou plochu, stačí malé množství přípravku. Nechte působit a po 20 minutách přeleštěte povrch krouživými pohyby – použijte originál hadřík (nebo čistou bavlněnou tkaninu). Bezprostředně po použití vyperte použité textilie i houbičku v horké vodě, při novém použití by mohli být příčinou k poškrábání povrchu.
  •  Mat – nečistoty odstraňte  teplou mýdlovou, zředěnou vodou, nebo měkkou houbičkou. Poté omyjte čistou vodou a vysušte suchých hadříkem. Čistící prostředky by neměly obsahovat hořlavé látky, silné alkálie, ochranné látky na bázi polymerní disperze a vosk. Nevhodné jsou také pasty a prostředky pečující o dřevo,  mohou způsobit vydření. Doba čištění by měla být co nejkratší bez použití nadměrné síly, hrozí změna stupně matu, obzvláště na exponovaných místech. Vyhněte se koncentrovaného alkoholu, metylalkoholu a isopropylalkoholu. 

DŘEVO A DÝHA – dvířka ze dřeva nebo dýhy udržujte přípravky na čištění masivního dřeva. Používejte jemný hadřík nebo viskozní houbičku. Přímočaré pohyby veďte po směru vlákna dřeva.

PRACOVNÍ DESKA

  • HPL (vysokotlaký laminát) – při čištění používejte šetrné prostředky, které neobsahují odírající složky. Vhodné jsou jemné kuchyňské hadříky nebo houbičky (nikdy nepoužívejte drátěnku). Pod horké nádoby a drobné elektrické spotřebiče vždy používejte podložku odolnou vůči teplu. Při krájení a dělení potravin používejte podložku. Vyvarujte se odstavení horkého kuchyňského nádobí přímo z varné desky na pracovní plochu. Rozlité tekutiny neprodleně otřete či jinak odstraňte, zejména pak z oblasti spojů a výřezů. 
  • umělý kámen Technistone, Silestone – čištění provádějte běžnými čistícími prostředky mimo brusných past a prášků, nepoužívejte drátěnku.  Tyto pracovní desky snesou horký hrnec (max. do teploty 120 stupňů, doporučujeme pod horké nádoby používat podložku odolnou vůči teplu). Při krájení a dělení potravit také raději používejte podložku. Povrch pracovní desky udržujte v suchu. Na pracovní desce mohou vznikat trvalejší stopy po styku s hliníkovým nádobím, kávou, vínem či jiným alkoholem, které můžete odstranit koncentrovaným čistícím prostředkem (vyzkoušejte nejprve na méně viditelném místě). 
  • keramika/ dekton – pro běžnou každodenní údržbu stačí otřít vlhkým hadříkem a nechat oschnout. Pro odstranění různých zaschlých skvrn stačí použít čistič, dodávaný výrobcem desek. Materiál Dekton a Keramika je velmi odolný vůči poškrábání a poškození běžným kuchyňským nádobím není pravděpodobné. Přesto doporučujeme vyvarovat se silných nárazů především tvrdými a špičatými předměty. Pozor však na keramické nože, profesionální nástroje se zakalenými břity. Materiál Dekton a Keramika snese působení velice vysokých teplot (několik set stupňů Celsia). Povrch nevystavujte kontaktu s kyselinou fluorovodíkovou.
  • žula/přírodní kámen – materiál žula snese bez potíží na rozdíl od jiných materiálů teplotu až 250 stupňů Celsia. Žulovou desku je potřeba impregnovat. Doporučujeme provádět impregnaci 1x za 1-2 roky. Při manipulaci s nádobím a dalšími předměty z kovu dbejte zvýšené opatrnosti. Při potřísnění kapalinami jako např. káva, čaj, šťávy z ovoce a zeleniny, krev atd. doporučujeme co nejdříve odstranit a nenechat dlouhodobě působit na desku. Materiál lze ošetřovat volně prodejnými nekoncentrovanými mycími prostředky, nebo vlažnou vodou a hadříkem. Pro delší životnost pracovní desky používejte podložku při krájení a dělení potravin. 

MASIV – při ošetřování barové desky a jiné plochy z masivu upravené olejem doporučujeme používat OSMO ČISTIČ sprej, který je určen pro údržbu voskovaných a olejovaných dřevěných ploch v interieru. Při renovaci a opravách doporučujeme použít OLEJ OSMO typ 3058 – bezbarvý mat. Při renovaci stačí zpravidla 1 nátěr na povrch očištěný od znečištění. Výsledek úpravy závisí mimo jiné na stavu dřeva, proto je nutné provést zkušební aplikaci. Poškozenou plochu lze přebrousit jemným smirkovým papírem (ne hrubším než P150) a znovu napustit olejem, vhodným pro tento typ dřeviny. Nepoužívejte žádné chemikálie, které by povrch odmastily a poškodily. Nikdy na plochu nepokládejte horké ani mokré předměty a předměty s hrubým povrchem. Plochu udržujte v suchu. 

Zdroj: Sykora, spol. s.r.o